fbpx
Striker Online
LATEST NEWSLatest News HomepageRESULTSWEXFORD FOOTBALL LEAGUE

WEXFORD FOOTBALL LEAGUE – RESULTS

Results Sunday 27th March 2022 

Creane & Creane Insurance Wexford Cup Round of 16

All Blacks FC 3 North End Utd B 0

Rosslare Strand 0 Shamrock Rovers 3                       

Ferns Utd 1 Camolin Celtic 2 a.e.t    

North End Utd A 4 Forth Celtic 3    

Courtown Hibs 2 Bunclody AFC 0                           

Moyne Rangers 1 Ajax Athletic 0

Neil O’Sullivan Round of 16

Cloughbawn FC 1 Kilmore United 0 

Shelburne United 6 Wexford Albion 0

Premier Division 

Wexford Bohs 2 Gorey Rangers 3                

Campile Utd 2 Rosslare Rangers 2

Division 1  

Adamstown 1 Corach Ramblers 6

Tombrack Utd 0 Curracloe Utd 1                              

Glynn Barntown FC 0 Crossabeg FC 2

Division 2

Gorey Rangers 5 Raheen FC 3                      

Shamrock Rovers 1 Taghmon Utd 1             

Enniscorthy Utd 2 St Cormacs 0                               

Gorey Celtic 5 Enniscorthy Town 2                          

Division 3

Duncannon FC 1 Wexford Bohs 2

Killenagh Wanderers 3 Wexford Celtic 0

Forth Celtic 4 Rosbercon Utd 0                    

St Josephs 3 New Ross Town 1

Division 3A 

Rathnure Utd 4 Cushinstown 1                     

Cloughbawn FC 1 Fastnet Rovers 4              

Oylegate Utd 1 Bree Utd 0

Division 4                  

Courtown Hibs 1 Ferns Utd 0

Wexford Bohs 3 St Josephs 0 w.o.

Bridge Rovers 0 Caim Utd 0             

Bunclody AFC 0 Kiltealy Celtic 2

Camolin Celtic 1 Enniscorthy Utd 4

Division 4A

Castledockrell Utd 1 Corach Ramblers 2

Carne FC 2 Curracloe Utd 2

Kilmore Utd 6 St Leonards 0

All Blacks FC 2 Glynn Barntown FC 2

Ballagh FC 2 Shelburne Utd 2

Division 5                  

Wexford Celtic 2 Gorey Rangers 3

Ferns Utd 0 Tombrack Utd 3  

Saturday 26th March Youths

O’Neills.com LFA Youth Semi-Final          (Sunday 27th @2.00)

Walshestown AFC 1 Shamrock Rovers 4     

Under Nineteen League Playoff 1st Leg

New Ross Town 1 Gorey Rangers 3 

Kilmore Utd 3 Gorey Celtic 3

Under Nineteen League Playoff 2nd Leg

Enniscorthy Utd 0 Glynn Barntown FC 3

Wexford Football League Fixtures

Sunday 3rd April 2022 

FAI Junior Cup Quarter Final

North End United v Salthill Devon, Hollygrove, 2.0, FAI Officials

Creane & Creane Insurance Wexford Cup Round of 16 (11.00)

Gorey Rangers v Shelburne Utd                                 M Franklin

Wexford Bohs v Glynn Barntown                             S Kelly

Neil O’Sullivan Round of 16            (11.00)

New Ross Celtic v Enniscorthy United                      D Donovan

All Blacks FC v Gorey Rangers 2nd                                      F Sinnott/L Whitty/P O’Rourke

North End United B v Wexford Bohs B                   P Sinnott

Bunclody AFC v Crossabeg FC                                 P Cashman

Tombrack United v Ajax Athletic                              K Dunne

Billy Browne Cup Round of 16       (11.00)

Camolin Celtic B v Wexford Bohs C                         P Kirwan

Bree Utd v Cloughbawn FC B                                   J Doyle

Fastnet Rovers v Camolin Celtic A    (1.30)               S Burke

Enniscorthy Utd B v Bunclody AFC B                     K Farynik

Oylegate Utd v Cushinstown                                     P Rowlands

Rosslare Rangers B v Ballymurn Celtic                      P Redmond

Bridge Rovers B v Rathnure Utd       (1.30)               L Murphy

Fethard Rangers v Kiltealy Celtic                              D Jenkins

Gwyn Jones Cup Quarter Finals                 (1.30)

Gorey Rangers C v Campile Utd B                            M Franklin

Carne FC v Ballagh FC          (2.00)                           P Redmond

Shelburne Utd B v Ferns Utd C                                 A Foley

Wexford Celtic B v Curracloe Utd B                         L Whitty

Premier Division                                (11.00) 

Campile Utd v Moyne Rangers                                  J O’Neill

Bridge Rovers v Courtown Hibs                                B Fenlon

Ferns Utd v Shamrock Rovers                                    D Ennis

North End Utd v Rosslare Rangers    (Tue 5th April @Wexford CBS 8.10) A Franklin

Division 1                                           (11.00)  

Curracloe Utd v Adamstown                                     G Cleary

St Leonards v Corach Ramblers                                 B Holohan

Division 2                                           (11.00)

Raheen FC v Taghmon Utd                                        J Diskin

Shamrock Rovers 2nd v Gorey Celtic                         M Kenny

Division 3                                           (11.00)

New Ross Town v Duncannon FC                 (1.30)   D Donovan

Wexford Celtic v Wexford Albion                             S Burke

Killenagh Wanderers v Forth Celtic 2nd                      D Skelly

Division 4                                           (1.00)              

Shamrock Rovers 3rd v Courtown Hibs 2nd                 M Kenny

Division 4A                                        (1.30)

All Blacks FC 2nd v Corach Ramblers 2nd                   P O’Rourke

St Leonards 2nd v Glynn Barntown FC 2nd                 B Holohan

Division 5                                           (1.30)              

Tombrack Utd 2nd v Enniscorthy Utd 3rd                   K Dunne        

Saturday 2nd April Youths Fixtures

Stanno Youths Cup Quarter Finals (11.00)

Shamrock Rovers A v Shamrock Rovers B                A Franklin

Corach Ramblers v Glynn Barntown  (2.00)               P Sinnott

Bunclody AFC v Forth Celtic                                                M Hogan

Wexford Albion v New Ross Town A                       G Larkin

Youths Premier Division                  (11.00)

Gorey Celtic v Gorey Rangers                                    K Dunne

MMI Group Youths Division 1        (11.00)

All Blacks FC v Curracloe Utd (2.00)                        J Diskin

Bridge Rovers v Rosslare Rangers                             K Kelly

Youths Division 2                              (11.00)

Duncannon FC v New Ross Celtic                             F Sinnott

Castledockrell Utd v Shelburne Utd                          P Rowlands                

Adamstown v Campile Utd                                        L Whitty

Youths Division 3                              (11.00)

Courtown Hibs v Fastnet Rovers                               D Skelly

St Josephs v St Cormacs                                             P Kirwan

Tombrack Utd v Ferns Utd                                        K Farynik

Youths Division 4                              (11.00)

All Blacks FC 2nd v New Ross Town 2nd (Tue 29th 6.30)       P Sinnott

Oylegate Utd v All Blacks FC 2nd                              P Redmond

Forth Celtic 2nd v Glynn Barntown FC 2nd                 P O’Rourke

Related posts

FAI appoints Niall Quinn as Interim Deputy Chief Executive

Eamon Scott

2020 SEASON UNDER 17 NATIONAL LEAGUE

Eamon Scott

WEXFORD FOOTBALL LEAGUE RESULTS

Eamon Scott