fbpx
Striker Online
Latest News HomepageRESULTSWEXFORD FOOTBALL LEAGUE

Wexford Football League

Results Sunday 30th January 2022 

Creane and Creane Wexford Cup 1st Round

Courtown Hibs B 1 Caim Utd 0                    

Enniscorthy Utd A 3 Bree Utd 0                                          

Enniscorthy Town B 0 Enniscorthy Utd B 5            

Corach Ramblers A 2 Crossabeg FC A 1

Gwyn Jones Cup 1st Round                                     (11.00)

Enniscorthy Utd C 3 Adamstown B 3 a.e.t (Enniscorthy Utd won 4-2 on penalties)

Gorey Rangers C 6 Glynn Barntown B 1                  

Curracloe Utd B 4 Corach Ramblers B 3 a.e.t

Premier Division

Shamrock Rovers 0 North End Utd 2                       

Rosslare Rangers 0 Ferns Utd 1         Match abandoned 19 mins due to serious injury       

Campile Utd 0 Gorey Rangers 4                                                                   

Moyne Rangers 2 Forth Celtic 2                                            

Wexford Bohs 1 Courtown Hibs 1    

Division 1 

Tombrack Utd 1 Cloughbawn FC 2                          

Adamstown 3 St Leonards 1                                     

Bunclody AFC 2 Curracloe Utd 1                            

North End Utd 4 New Ross Celtic 2

Division 2                              

Enniscorthy Town 2 Gorey Rangers 2           

St Cormacs 0 Ajax Athletic 3

Gorey Celtic 3 Raheen FC 3                                                  

Shamrock Rovers 1 Shelburne Utd 2

Kilmore Utd 0 Taghmon Utd 4

Division 3      

Forth Celtic 3 Wexford Celtic            1                   

Rosbercon Utd 0 Duncannon FC 4                                       

New Ross Town 1 Wexford Bohs 5

All Blacks FC 2 St Josephs 3                                     

Killenagh Wanderers 2 Rosslare Strand 2     

Division 3A 

Ballymurn Celtic 3 Oylegate Utd 1               

Cushinstown 1 Fastnet Rovers 2                               

Fethard Rangers 4 Rosslare Rangers 0

Crossabeg FC 1 Camolin Celtic 3

Rathnure Utd 1 Cloughbawn FC 0    Match abandoned 70 mins

Division 4  

Wexford Bohs 2 Camolin Celtic 3

St Josephs 2 Shamrock Rovers 2

Bridge Rovers 2 Bunclody AFC 7    

Ferns Utd 0 Kiltealy Celtic 2

Division 4A 

Shelburne Utd 1 Carne FC 1 

All Blacks FC 0 Campile Utd 2

Castledockrell Utd 3 St Leonards 1

Ballagh FC 5 Kilmore Utd 1

Division 5                  

Camolin Celtic 1 Tombrack Utd 0                 

Ajax Athletic 5 Gorey Celtic 2

Ferns Utd 4 Wexford Celtic 4

Saturday 29th January          Youths Fixtures

Wexford Football League Youth Cup

Preliminary Round

Wexford Albion A 4 Gorey Celtic 1

MMI Group Youths Division 1

Curracloe Utd 0 Forth Celtic 3

Under 19 League

Glynn Barntown 6 St Josephs 3

Rathnure Utd 0 Kilmore Utd 3         

Gorey Celtic 2 New Ross Town 4

Wexford Football League

Fixtures Sunday 6th February 2022 

Creane and Creane Wexford Cup 2nd Round       (11.00)

Rosbercon Utd v Ferns Utd C                                                J Wafer

Taghmon Utd v North End Utd B                             J Diskin

Forth Celtic B v Ajax Athletic A       (1.30)               L Murphy

New Ross Town v Corach Ramblers B                      J Tobin

Ferns Utd A v Kilmore Utd B                                                D Skelly

Gorey Celtic B v St Leonards A        (1.30)               M Franklin

Fastnet Rovers v Adamstown B                                 P Redmond

Gorey Rangers B v Ajax Athletic B                           P Kirwan

Shamrock Rovers B v Bridge Rovers A                     A Franklin

Corach Ramblers A v Gorey Rangers A                     J O’Neill

Shelburne Utd v Enniscorthy Utd B                          P O’Rourke

Courtown Hibs B v Killenagh Wanderers      (1.30)   J Doyle

Glynn Barntown FC B v North End Utd A               S Kelly

Oylegate Utd v Shamrock Rovers A                          D Donovan

Kilmore Utd A v Bunclody AFC A                           S Burke                                  

Curracloe Utd A v Wexford Celtic B                        G Larkin

Curracloe Utd B v Duncannon FC     (1.30)               G Larkin

Ballymurn Celtic v All Blacks FC A                          K Farynik

Bunclody AFC B v Forth Celtic A                            P Cashman

St Cormacs v Camolin Celtic                                      M Kenny

Glynn Barntown A v Raheen FC       (1.30)               S Kelly

Campile Utd A v Moyne Rangers                              F Sinnott

Wexford Celtic A v Carne FC                                    D Dennehy

Crossabeg FC B v St Leonards B                               L Whitty

St Josephs A v Rosslare Rangers A    (1.30)               M Kenny

Tombrack Utd v Enniscorthy Utd A                          M Hogan

Gorey Celtic A v Wexford Bohs A                            M Franklin

Courtown Hibs A v Enniscorthy Town A                  N Boland

Bridge Rovers B v Rosslare Strand    (1.30)               L Whitty

Rathnure Utd v Enniscorthy Utd C   (1.30)               P O’Rourke                

Wexford Bohs B v New Ross Celtic                          K Dunne

Division 3A                            (11.00)  

Cushinstown v Rosslare Rangers 2nd                          G Cleary                                             

Fethard Rangers v Bree Utd                                       D Jenkins

Division 4A                            (1.30)              

Campile Utd 2nd v Ballagh FC                                    F Sinnott

Castledockrell Utd v Shelburne Utd 2nd                     A Foley                                              

Division 5                               (1.30)              

Enniscorthy Town 2nd v Tombrack Utd 2nd                M Hogan

Saturday 5th February          Youths Fixtures

FAI Youth Interleague Semi-Final @Eamon Deacy Park            (2.00)

Galway Football League v Wexford Football League

Wexford Football League Youth Cup 1st Round   (11.00)

St Josephs v Oylegate Utd                                         D Skelly

MMI Group Youths Division 1        (11.00)

Bridge Rovers v Curracloe Utd                                  D Donovan

All Blacks FC v Kilmore Utd                                     N Whelan

Youths Division 2                              (11.00)

Duncannon FC v Shelburne Utd                                J Diskin

Castledockrell Utd v Corach Ramblers                      P Rowlands

Youths Division 3                              (11.00)

St Cormacs v Tombrack Utd                                                  J Doyle

Fastnet Rovers v Ferns Utd                                        M Lett

Youths Division 4                              (11.00)

Wexford Albion 2nd v All Blacks FC 2nd (2.00)         P Redmond    

Forth Celtic 2nd v New Ross Town 2nd                       L Whitty                    

Under 19 League                               (11.00)

Gorey Rangers v Enniscorthy Town                           M Kenny

Gorey Celtic v Rathnure Utd                                     K Dunne

Related posts

EA SPORTS NATIONAL UNDERAGE LEAGUES

Eamon Scott

296 days after title win Malahide United begin defence of their Leinster Senior League title

Eamon Scott

LEINSTER SENIOR LEAGUE – RESULTS

Eamon Scott