fbpx
Striker Online
LATEST NEWS LSL LSL RESULTS

LEINSTER SENIOR LEAGUE RESULTS

Sunday 30 August

Senior Sunday: Liffey Wanderers 1, St Mochtas 0

Crmlin United 3, Portmarnock 0

Ballymun United 1, Malahide United 3

Killester United 1, Wayside Celtic 3

1.Malahide United23155358193950
2.St. Mochtas FC21145247173047
3.Crumlin United FC22151654302446
4.Bangor GG FC23135553371644
5.Bluebell United24119460481242
6.Maynooth University Town FC20105535211435
7.Killester Donnycarney FC219393731630
8.Edenderry Town2467113244-1225
9.Liffey Wanderers2366114250-824
10.Wayside Celtic2465133445-1123
11.Ballymun United2164112739-1222
12.Cherry Orchard2256113361-2821
13.Newbridge Town FC1834112452-2813
14.Portmarnock AFC2431203577-4210

Senior 1:

Skerries Town 1 Lucan United 2

Kilnamanagh FC 8, Tullamore Town 0

Glenville Fc 0, UCD AFC 1

Newtown Rangers 2, Swords Celtic 2

1.Sacred Heart Firhouse Clover24176149242557
2.Kilnamanagh AFC24155464372750
3.Home Farm FC25155552282450
4.Lucan United FC24152750262447
5.Glebe North23102114842632
6.St. Patrick’s CYFC2385103838029
7.UCD AFC227782723428
8.Greystones United AFC2583143752-1527
9.Leixlip United FC206772526-125
10.Skerries Town2373132642-1624
11.Newtown Rangers AFC2465133351-1823
12.Tullamore Town2165102846-1823
13.Glenville FC2156102439-1521
14.Swords Celtic FC2343162653-2715

Senior 1A:

Dunboyne FC 4, Arklow Town 3

TEK united 0, Willow Park 0

Dublin University 3, Portlaoise AFC 3

Inchicore v Drums OFF

#TeamPWDLFAGDPts
1.Tolka Rovers22164265323352
2.Collinstown FC23170646291751
3.Willow Park FC22135448242444
4.Portlaoise AFC21105649351435
5.Dublin Bus249783533234
6.St. John Bosco229584233932
7.Arklow Town FC228774144-331
8.Templeogue United FC237883732529
9.Dublin University FC2073103048-1824
10.Drumcondra FC2165102535-1023
11.Tek United2356123150-1921
12.Inchicore Athletic FC2126133055-2512
13.Dunboyne AFC2433182756-2912

Senior 1B:

Castleknock Celtic 2, St Francis 0

Broadford Rovers 1, Ratoth Harps 1,

Kilbarrack United 4, Hartstown Huntstown 0

League tables

 

#TeamPWDLFAGDPts
1.Kilbarrack United25185260233759
2.St. Kevins Boys25165462273553
3.Ardmore Rovers26144865422346
4.St. Francis FC24135662382444
5.Ayrfield United26134959421743
6.Larkview Boys26114115048237
7.Hartstown Huntstown FC24112115155-435
8.Mid Sutton Sportslink FC2695125656032
9.Pegasus/St. James Ath25101144149-831
10.Castleknock Celtic228683832630
11.Corduff FC2684143756-1928
12.Ratoath Harps FC2366114260-1824
13.Broadford Rovers2464143364-3122
14.Verona FC2631222084-6410

Saturday, 29 August 2020

Major 1 Saturday

Templeogue United FC 0 St. John Bosco 0

#TeamPWDLFAGDPts
1.Malahide United21183070185257
2.St. Mochtas FC20153259184148
3.Tolka Rovers19121649212837
4.Wayside Celtic19105460293135
5.Home Farm FC19102756362032
6.Templeogue United FC2072113547-1223
7.St. John Bosco2064103654-1822
8.Newtown Rangers AFC1963103258-2621
9.Glebe North1953113264-3218
10.Glenville FC1943123160-2915
11.Dublin Bus1942133451-1714
12.Tek United2033142765-3812

Major 1A Saturday

St. Kevins Boys 4 Kilnamanagh AFC 2

#TeamPWDLFAGDPts
1.Sacred Heart Firhouse Clover22172352223053
2.Portmarnock AFC22125541291241
3.Kilnamanagh AFC22124674413340
4.Seafordrock United22124652371540
5.St. Kevins Boys2110474033734
6.Collinstown FC22103963531033
7.Columbas Rovers2291123740-328
8.Verona FC2174103444-1025
9.Leicester Celtic FC2274113850-1225
10.Pegasus/St. James Ath2266104355-1224
11.Drumcondra FC2243152958-2915
12.Killester Donnycarney FC2234152465-4113
13.Inchicore Athletic FC00000000

Major 1B Saturday

St. Francis FC 1 St Vincents Hospital FC 1

#TeamPWDLFAGDPts
1.Railway Union19161263115249
2.St. Francis FC19142357223544
3.Sheriff YC18141358312743
4.Balscadden FC1792640301029
5.St Vincents Hospital FC167273032-223
6.Ballybrack FC2072113345-1223
7.Finglas United187293048-1823
8.Dunboyne AFC186483230222
9.UCD AFC176292832-420
10.Greystones United AFC2034132151-3013
11.Dublin University FC201019767-603
12.Ringsend Rovers00000000

Sheriff YC 3 UCD AFC 1

Major 1D Saturday – Sponsored by Lee Brothers Limited

Newlands / Castle Park 0 Wicklow Rovers 6

Corduff FC Ballyfermot United 0

Fairview CY 9 FC Transylvania 0

#TeamPWDLFAGDPts
1.Ayrfield United23162554302450
2.Fairview CY22152556332347
3.Larkview Boys22151648331546
4.Wicklow Rovers20142465263944
5.Kilbarrack United21123647262139
6.Corduff FC2085750381229
7.Ballyfermot United208485247528
8.Newlands / Castle Park2491143651-1528
9.Portlaoise AFC198294045-526
10.Ratoath Harps FC2375114557-1226
11.Ardmore Rovers2273124038224
12.Newbridge Town FC165563534120
13.FC Transylvania2340192490-6612
14.Hartstown Huntstown FC2323183276-449

Division 3 Saturday

Cloghertown United FC 1 Iveagh Celtic 1

Mid Sutton Sportslink FC 0 Rosemount Mulvey 5

Division 3A Saturday

Leixlip United FC 1 Malahide United 1

Knockmitten United FC 3 St. Mochtas FC 2

#TeamPWDLFAGDPts
1.Oliver Bond Celtic20141570333743
2.Hyde Park19124357342340
3.McKelvey Celtic20122666343238
4.DCU Soccer Club20115462323038
5.St. Mochtas FC2010285048232
6.Ashbourne United208484548-328
7.Cherry Orchard2064103843-522
8.Leixlip United FC196493353-2022
9.Malahide United1962115260-820
10.Knockmitten United FC2061133767-3019
11.Spartak Dynamo FC1921162280-587
12.Cherryfield United00000000
13.Clondalkin Celtic00000000
14.Mt. Merrion Youths FC00000000

Friday, 28 August 2020

Major 1B Saturday

Railway Union 3 Balscadden FC 0

Senior Division Sunday

Killester Donnycarney FC 1 Bluebell United 4

Senior Division 1 Sunday – Sponsored by The Beacon Hospital

St. Patrick’s CYFC 2 Sacred Heart Firhouse Clover 2

Premier 1 Sunday

Enniskerry YC 2 Bangor GG FC 2


Thursday, 27 August 2020

Major Saturday

Booth Road Celtic 1 Liffey Wanderers 3

Bangor GG FC 7 Swords Celtic FC 1

Bluebell United 6 Colepark United 1

UCD AFC 1 Crumlin United FC 2

Major 1 Saturday

St. Mochtas FC 0 Tolka Rovers 0

Malahide United 4 Dublin Bus 0

Major 1A Saturday

Pegasus/St. James Ath 3 St. Kevins Boys 4

Major 1D Saturday – Sponsored by Lee Brothers Limited

Newlands / Castle Park 3 FC Transylvania 0

Corduff FC Wicklow Rovers 2

Premier Saturday

Valeview Shankill 2 Baldoyle United 3

Major Sunday – Sponsored by Ledburn Cables

CYM Beechwood 3 St. James Gate 1

Major 1 Sunday – Sponsored by Shanlar Limited

Cabinteely FC 3 Baldoyle United 4


Wednesday, 26 August 2020

Senior Division Sunday

Killester Donnycarney FC 3 Edenderry Town 3

Portmarnock AFC 2 St. Mochtas FC 5

Senior Division 1 Sunday – Sponsored by The Beacon Hospital

Greystones United AFC 2 UCD AFC 0

Kilnamanagh AFC 2 Newtown Rangers AFC 1

Skerries Town 3 Glebe North 2

Senior Division 1A Sunday

Collinstown FC 4 Dublin University FC 1

Templeogue United FC 0 Drumcondra FC 2

St. John Bosco 5 Dunboyne AFC 1

Dublin Bus 1 Tek United 2

Senior Division 1B Sunday

Larkview Boys 0 Pegasus/St. James Ath 1

St. Kevins Boys 3 Hartstown Huntstown FC 0

Castleknock Celtic 4 Mid Sutton Sportslink FC 1

Broadford Rovers 0 St. Francis FC 1

Major Sunday – Sponsored by Ledburn Cables

Sheriff YC 2 Usher Celtic FC 1


Tuesday, 25 August 2020

Major Sunday – Sponsored by Ledburn Cables

St. James Gate 0 Rush Athletic 5

Major 1 Sunday – Sponsored by Shanlar Limited

Baldoyle United 4 River Valley Rangers AFC 3

Oliver Bond Celtic 6 Trinity Donaghmede 1

Premier Sunday

Sallynoggin/Pearse 3 Ballymun United 3

Premier 1 Sunday

Shankill FC 3 Castleknock Celtic 5

Division 3 Sunday

Tymon Bawn AFC 0 Ayrfield United 8

Verona FC 5 Spartak Dynamo FC 0


Monday, 24 August 2020

Major Saturday

Cherry Orchard 3 Liffey Wanderers 3

Bluebell United 4 Ballymun United 1

Major 1 Saturday

Home Farm FC 1 Wayside Celtic 2

Newtown Rangers AFC 2 Tek United 1

Glenville FC 2 Tolka Rovers 1

Major 1D Saturday – Sponsored by Lee Brothers Limited

Portlaoise AFC 2 Fairview CY 4

Ardmore Rovers Kilbarrack United 0

Newlands / Castle Park 4 Ballyfermot United 1

Premier 1 Saturday

Dublin Airport FC 1 Garda FC 11

Division 3 Saturday

Sallynoggin/Pearse 2 Parkvale FC 0

Rosemount Mulvey 5 Swords Celtic FC 1

Sunday, 30 August 2020

Lar Dunne Cup

Semi finals: Crumlin United FC 2 Finglas United 1


Saturday, 29 August 2020

David & Paddy Lanigan Cup

Semi finals: Glenville FC 3 (p: 6) Booth Road Celtic 3 (p: 7)


Sunday, 23 August 2020

Lar Dunne Cup

Semi finals: Shelbourne Academy 2 (p: 3) Kilbarrack United 2 (p: 4)


Friday, 21 August 2020

Lummy O’Reilly Cup

Semi finals: Templeogue United FC 2 (p: 4) Hartstown Huntstown FC 2 (p: 3)

Semi finals: Castleknock Celtic 3 St. Francis FC 2

Dublin Port Company Cup

Quarter finals: Larkview Boys 2 Crumlin United FC 0

Related posts

LFA U19 Cup fixtures deferred a week

Eamon Scott

LEINSTER SENIOR LEAGUE – FIXTURES

Eamon Scott

DUBLIN DISTRICT SCHOOLBOYS LEAGUE – FIXTURES

Eamon Scott