fbpx
Striker Online
FAI News FIXTURES Latest News Homepage LSL LSL FIXTURES

Leinster Senior League


Fixtures Report
Thu, November 18, 2021 – Wed, November 24, 2021

FAI Centenary Intermediate Cup – Round 3


Friday 19th November


Malahide United v St. Patrick’s CYFC, Gannon Park, 7.45 pm, John McCarthy Owen Murphy
Tony Redmond;
Liffey Wanderers v St. Mochtas FC, Irishtown Stadium, 7.45 pm, Barry Fitzpatrick Declan Troy
Lee Duffy;
St. Francis FC v Mayfield Utd, John Hyland Park, 8.00 pm, Peter Mahoney Paul Tuite Dylan
Armstrong


Saturday 20th November


Usher Celtic v Park Utd, Grangegorman DIT Astro, 3.00 pm, Owen Murphy Dave Gallagher
Dave Pender;
Inchicore Athletic FC v Leeds, Bernard Curtis Park, 5.00 pm, Eddie Reilly Colin Duffy Stuart
Marry


Sunday 21st November


Killester Donnycarney FC v Templeogue United, Hadden Park, 11.00 am, Paul Tuite John McCarthy Jason Ray;
Ardmore Rovers v Maynooth University Town, Wolfe Tone Community Centre, 11.00 am, Colin Duffy Les Adamczak Declan Reale;
Bangor GG FC v Edenderry Town FC, Greenhills Park, 11.00 am, Andrew Cleary Dave Fitzsimons Philip Russell;
Lucan United FC v Castleview, Celbridge Football Park, 1.00 pm, Declan Troy Brian Tracey Eric Silva;
Bluebell United v Larkview Boys FC, Capco Park, 2.00 pm, Dave Gallagher Eddie Reilly Stuart Marry


Senior Sunday (2)


19/11/2021
20:00 Home Farm FC V. Sacred Heart Firhouse Clover at Whitehall [Dave Fitzsimons (Referee), Craig Foley (Assistant), Eric Silva (Assistant)]
21/11/2021
12:00 Crumlin United FC V. Cherry Orchard FC at Armagh Road [Sean Boyd (Referee), Aidan O’Brien (Assistant),
Warren Beasley (Assistant)]


Senior 1 Sunday (4)


19/11/2021
19:30 Newbridge Town FC V. Skerries Town FC at Station Road, Newbridge, Co. Kildare [Leszek Adamczak (Referee),
Claudiu Cimpoesu (Assistant), Aidan Moore (Assistant)]
19:45 Tolka Rovers AFC V. Greystones United AFC at Frank Cooke Park [Aidan O’Brien (Referee), Kevin Byrne
(Assistant), John Thornton (Assistant)]
19:45 Glebe North FC V. Leixlip United AFC at Market Green Balbriggan [Terry Murphy (Referee), Patrick Donnelly
(Assistant), Philip Russell (Assistant)]
20/11/2021
19:00 Willow Park FC V. Ballymun United FC at DPD Park [Warren Beasley (Referee), RTBA (Assistant), RTBA
(Assistant)]


Senior 1A Sunday (1)


21/11/2021
11:00 Dublin Bus FC V. Tullamore Town FC at Coldcut Clondalkin [Brendan Clarke (Referee)]


Senior 1B Sunday (4)


19/11/2021
20:00 Castleknock Celtic V. Dunboyne AFC at Hartstown Park [astro pitch] [Derek Rooney (Referee), Mick Hughes
(Assistant), Niall Murray (Assistant)]
21/11/2021
11:00 Ayrfield United V. Corduff FC at Ayrfield [John Thornton (Referee), Craig Donohoe (Assistant), Anthony Kearney
(Assistant)]
11:00 TEK Utd FC V. Mid Sutton FC Sportslink at New Road Stradbrook Blackrock [Padraig Marsh (Referee)]
11:00 Pegasus/St. James V. Rush Athletic FC at St. Benildus College [Brian Lawless Jr (Referee)]


Major Sunday – Ledburn Cables Ltd (5)


19/11/2021
20:00 Ratoath Harps FC V. Kilmore Celtic at City Jet Park, Ratoath, Co Meath [David Pender (Referee)]
20:00 Leicester Celtic FC V. Baldoyle United at Loreto Park Astro [Leo Linnie (Referee)]
21/11/2021
11:00 Broadford Rovers FC V. Ballyfermot United at Broadford Park, Stonemason Way, Ballinteer, Dublin 16 [Endrit
Malaveci (Referee)]
11:00 Finglas United V. St. James Gate FC at Larney Park [Ronan Daly (Referee)]
14:00 St. Pauls Artane V. Beechwood FC at McAuley Pk. Pitch no 2 [Anthony Redmond (Referee)]


Major 1 Sunday – Shanlar Ltd (3)


19/11/2021
19:30 MP FC V. Dublin Airport FC at Grangegorman DIT (Astro) [Eddie Reilly (Referee)]
20:00 Clondalkin Celtic FC V. Rivervalley Rangers at Coldcut Clondalkin [Anthony Carey (Referee)]
21/11/2021
11:00 Enniskerry YC V. Balbriggan FC at Berryfield Park [Christopher Daly (Referee)]


Premier Sunday (2)


19/11/2021
19:45 Park Celtic V. Boyne Rovers at Benildus College [Umre Akkilic (Referee)]
21/11/2021
14:00 Ballymun United FC V. Eastwall Bessborough at Ballymun United Soccer Complex [Shane Bradshaw (Referee)]


Premier 1 Sunday (4)


19/11/2021
19:45 Peamount Utd V. Whitehall Rangers at Greenogue [Karl O’Shea (Referee)]
21/11/2021
11:00 Blessington FC V. Castleknock Celtic at Crosschapel, Rathmore Road, Blessington, Co. Wicklow W91 XCW8
[Aidan Moore (Referee)]
11:00 Bangor GG FC V. Knockmitten United at Greenhills Park [Brian Whelan (Referee)]
14:00 Rathcoole Boys V. Rush Athletic FC at Frank Cox Park [Leo Linnie (Referee)]


Premier 1A Sunday (5)


21/11/2021
11:00 Mountview CFC V. Woodfarm FC at Hartstown Park [astro pitch] [Daragh Donovan (Referee)]
11:00 Drogheda Boys & Girls FC V. Eastwall Bessborough at United Park [Ciaran Conroy (Referee)]
11:00 Edenderry Town FC V. Palmerstown FC at Paddy Mahoney Park [Dylan Armstrong (Referee)]
12:30 Maynooth University Town V. Balscadden FC at Maynooth University [Mick Hughes (Referee)]
14:00 Monread FC V. Lucan United FC at Woodfarm FC. Doctor’s Road. Clane, 78V4+G7 [Claudiu Cimpoesu (Referee)]


Division 3 Sunday (2)


19/11/2021
19:45 Wayside Celtic V. Spartak Dynamo FC at Jackson Park [Brian Lawless Jr (Referee)]
21/11/2021
11:00 Finglas United V. Verona FC at Larney Park [Terry Murphy (Referee)]


Division 3A Sunday (3)


21/11/2021
11:00 Portmarnock AFC V. Swords Celtic FC at Carrickhill Carrickhill Road Portmarnock [Frank Maguire (Referee)]
11:00 Rivervalley Rangers V. McKelvey Celtic at Rivervalley Park [Derek Rooney (Referee)]
11:00 DCU FC V. Baldoyle United at Poppintree [Thomas Nolan (Referee)]


Major Saturday (4)


18/11/2021
19:45 Maynooth University Town V. Malahide United AFC at Maynooth University [David Gallagher (Referee)]
20/11/2021
14:00 Booth Road Celtic V. Crumlin United FC at Clondalkin Community College [Christopher Daly (Referee)]
14:00 UCD FC V. Tolka Rovers AFC at Belfield [Lee Duffy (Referee)]
14:00 Bluebell United V. Liffey Wanderers at Capco Park, Naas Road, Clondalkin, Dublin 22 [Peter Mahoney
(Referee)]


Major 1 Saturday (5)


20/11/2021
12:00 Seafordrock Utd V. Portmarnock AFC at Rockfield Park, Blackrock [Leszek Adamczak (Referee)]
14:00 Templeogue United V. Sacred Heart Firhouse Clover at Tymon All Weather / Tymon Grass [Aidan Moore
(Referee)]
14:00 St. John Bosco FC V. Glebe North FC at Benmadigan Rd. [Philip Russell (Referee)]
14:00 Ballymun United FC V. Newtown Rangers AFC at Ballymun United Soccer Complex [Kevin Byrne (Referee)]
14:30 Wayside Celtic V. Home Farm FC at Jackson Park [Craig Donohoe (Referee)]


Major 1A Saturday (3)


20/11/2021
12:30 Railway Union V. Columbas Rovers at Park Avenue, Sandymount [Claudiu Cimpoesu (Referee)]
13:30 Collinstown FC V. Pegasus/St. James at SDFL Astro / Collinstown Park [Brendan Clarke (Referee)]
18:00 Old County FC V. Verona FC at Brickfield Park (Astro) [Daragh Donovan (Referee)]


Major 1B Saturday (4)


20/11/2021
00:00 Dunboyne AFC V. Drumcondra FC at Summerhill Road Dunboyne County Meath [Patrick Donnelly (Referee)]
14:00 Killester Donnycarney FC V. Dundrum FC at Hadden Park [Karl O’Shea (Referee)]
14:00 Leixlip United AFC V. Skerries Town FC at Leixlip Amenties Centre [Paul Tuite (Referee)]
14:00 Wicklow Rovers AFC V. UCD FC at Whitegates [Michael Dolan (Referee)]


Major 1C Saturday (4)


20/11/2021
12:00 Ayrfield United V. Fairview CY FC at Foxhill Park [John Mccarthy (Referee)]
13:00 Beechwood FC V. Kilbarrack United at VEC Sports Ground Terenure [Mick Hughes (Referee)]
13:00 Corduff FC V. Larkview Boys FC at Corduff park [Colin Duffy (Referee)]
14:00 Ardmore Rovers FC V. Portlaoise FC at Ballywaltrim Recreation Grounds [Brian Tracey (Referee)]


Major 1D Saturday – Lee Brothers (4)


20/11/2021
14:00 Castleknock Celtic V. Lucan United FC at St. Catherines Park [Ronan Daly (Referee)]
14:00 SVS V. St. Pauls Artane at Core Credit Union Park, Loughlinstown D18 [Umre Akkilic (Referee)]
14:00 Newlands / Castle Park FC V. Rush Athletic FC at Watery Lane [Stuart Marry (Referee)]
15:00 Crumlin United FC V. Ballyfermot United at Pearse Park Astto [Declan Troy (Referee)]


Premier Saturday (1)


20/11/2021
14:00 Lorcan Celtic FC V. Glasnevin FC at Lorcan Green [Besim Bajrami (Referee)]


Premier 1 Saturday (3)


20/11/2021
12:00 MP FC V. Seafordrock Utd at Grangegorman DIT (Grass) [David Gallagher (Referee)]
14:00 Baldoyle United V. Esker Celtic FC at Brookestone rd, Baldoyle [John Mccarthy (Referee)]
15:00 Balbriggan FC V. Larkview Boys FC at Balbriggan Town Park [Graham McCarthy (Referee)]


Premier 1A Saturday (4)


19/11/2021
19:45 Ashbourne United FC V. Kilmore Celtic at Archerstown Astro, Ashbourne [Andrew Murphy (Referee)]
20/11/2021
12:00 Marks Celtic FC V. Tallaght Town AFC at Butler Park [Declan Troy (Referee)]
14:00 Balscadden FC V. SVS at Ringcommons Sports Centre [Padraig Marsh (Referee)]
14:00 Sallynoggin/Pearse FC V. Manortown United FC at Pearse Park [Brian Whelan (Referee)]


Division 3 Saturday (1)


20/11/2021
12:00 Confey FC V. Parkvale FC at Liz O’Toole Park, St. Catherine’s Park, Co. Kildare [Dave Fitzsimons (Referee)]


Division 3A Saturday (4)


19/11/2021
19:45 Dingle United V. Spartak Dynamo FC at Grangegorman DIT (Grass) [Besim Bajrami (Referee)]
20:00 Peamount Utd V. Ashbourne United FC at Greenogue [Brendan Coghlan (Referee)]
20/11/2021
12:00 Drimnagh Celtic V. Knockmitten United at Brickfeild Park (Grass) [David Pender (Referee)]
15:00 Cherry Orchard FC V. Malahide United AFC at Elmdale [Andrew Cleary (Referee)]


Division 3B Saturday (3)


20/11/2021
14:00 Rush Athletic FC V. Woodfarm FC at St. Catherines Park, Rush [Dave McGrath (Referee)]
14:00 Whitehall Rangers V. Kilbarrack United at Paddy Maloney Park [Frank Maguire (Referee)]
14:00 Ballyoulster United AFC V. Rivervalley Rangers at Loughlinstown Rd Celbridge [Derek Kelly (Referee)]


U19 Charles Lee (2)


19/11/2021
19:45 Rathcoole Boys V. Home Farm FC at Frank Cox Park [Tommy Traynor (Referee)]
21/11/2021
12:00 Newbridge Town FC V. Shelbourne at Station Road, Newbridge, Co. Kildare [Anthony Carey (Referee)]


U19 Paddy Lee (3)


21/11/2021
11:00 Shankill FC V. Terenure Rangers at Shanganagh Park [Michael Dolan (Referee)]
11:00 Naas AFC V. Balrothery FC at Naas Sports Centre, Caragh Road, Naas West [Craig McCarthy (Referee)]
14:00 Ashbourne Utd FC V. Mount Merrion Youths FC at Archerstown Astro, Ashbourne [Craig Foley (Referee)]


U20 Premier (5)


21/11/2021
11:00 Castleknock Celtic V. Leixlip United AFC at Porterstown Park [Graham McCarthy (Referee)]
11:00 Leicester Celtic FC V. Ratoath Harps FC at Loreto Park [Brendan Coghlan (Referee)]
11:00 Home Farm FC V. Ballyoulster United AFC at VEC Grounds White Hall [Besim Bajrami (Referee)]
13:00 Greystones United AFC V. St. Patricks CYFC at The Woodlands, Greystones, Co. Wicklow [Owen Murphy
(Referee)]
14:00 Raheny United V. Suncroft FC at St. Anne’s Park Raheny (Astro) [Lee Duffy (Referee)]

O’Neills.com LFA Junior Shield Third Round Draw


Saturday Section Second Round
Swords Celtic v Malawi FC, Balheary Resevoir, 2.0 Andrew Murphy
Lusk United v Enniskerry YC, Rathmore Road, 7-45, Fri Nov 19th
Mourne Celtic v Castleknock Celtic, Mourne Park, 2.0
Saturday Section Third Round
Balrothery FC v Iveagh Celtic, Ringcommons Sports Ground, 2.0 Derek Rooney
Mid Sutton Sportslink v Old Bawn FC OFF (Mid Sutton request)
Oliver Bond Celtic v The Local FC, Grangegorman, 2.0 Terry Murphy
Cloghertown United v Rosemount Mulvey FC, Paddy McGuinness Park, 2.0 Shane Bradshaw
Broombridge United v Dublin Airport (LSL), John Paul Park, 2.0
Malahide United (UCFL) v Dunboyne AFC, Malahide, 11.0
Sunday Section Second Round
Ayrfield United v BJD Celtic, Streamsville, 12.0 Dave McGrath
Loughshinny United v Camolin Celtic, Loughshinny, 1.0 Damien Tolan
East Galway United v Rathcoole Boys, Kiltormer, 1.0
Sunday Section Third Round
Kilnamanagh AFC v Killenagh Wanderers, Tymon Park, 1.0 Derek Kelly
Derry Rovers v Birr Town, Brians Park, 7-45, Fri Nov 19th Graham McCarthy
Valley Park United v Malahide United, Plunkett Ave, 11.0
Ballymurn Celtic v Baldoyle United, Crossabeg Ballymurn Centre, 1.0
Woodlawn FC v SVS FC, Trinity Sports Ground, 11.0
Matches to be played on weekend of November 21st

Related posts

Rovers rule in 11-goal Skechers Cup treat as gritty Saints fall just short

Eamon Scott

AUL FIXTURES – TUES APR 16 – FRI APR 26

Eamon Scott

AMATEUR FOOTBALL LEAGUE

Eamon Scott