fbpx
Striker Online
All Fixtures HomepageFAI NewsLATEST NEWSLatest News Homepage

EA SPORTS NATIONAL UNDERAGE LEAGUES

EA Sports National Under 19 League

Tier One

Dundalk 2 (Michael Soyemi, Mark Hanratty) Sligo Rovers 3 (Sean McAteer 2, Cillian Heaney).

Shamrock Rovers 2 (Cole Omorehiomwan, Mikey Raggett) St Patrick’s Athletic 1 (Jason Folarin).   

Shelbourne 0 Galway United 2 (Steven Healy, Mikey McCullagh).

UCD 2 (Tobi Jinad, Matthew Butler) Cork City 5 (Kennedy Amechi 2, Bradley Walsh, Franco Umeh, Zach Dunne).

Tier Two

Athlone Town 3 (Dotun Mabinuori, Destiny Asemota, Valeri Dolia) Bray Wanderers 1 (Ugo Anny Nwekwue).

Cobh Ramblers 3 ( Drogheda United 3   

Finn Harps 3 (Sean O’Donnell, Nathan Plumb, Ryan Creevy) Derry City 3 Tiarnan McKinney 2, Liam Mullan).

Longford Town 1 (Michael Akerele) Treaty United 2 (Fionn Doherty 2).

Wexford FC 1 (Callum O’Neill Behan) Kerry FC 3 (Sean O’Connell, Venis Jahiri, Daniel Okwute).

EA Sports National Under 17 League

Tier One

Shamrock Rovers 3 (Roland Uzoma, Odhran McLaughlin, Tristan Donnelly) Shelbourne 2 (Gavin Hodgins, Lewes Temple).   

St Patrick’s Athletic 4 (Taylor Mooney, Mason Melia, Marvan Chan, Sean Hayden) Cork City 1 (Cillian Mulvihill pen).

Treaty United 3 (Daniel O’Dwyer, Donnacha O’Leary + og) Derry City 2 (Brendan Roe, Ciaran O’Hara pen).   

UCD 1 (Ryan McBrearty) Dundalk 2 (Hugh Smith, Josh Hand).

Tier Two

Athlone Town 2 Drogheda United 0.

Bohemians 3 (Josh Lyons, Peter Grogan, Divine Izekor) Waterford FC 2 (Callum Flynn 2).

Kerry FC 0 Bray Wanderers 4 (Max Mason, Lewis Jacob, Conor O’Gorman, Jack Nolan).

Tier Three

Carlow-Kilkenny FC 2 Finn Harps 3  (Nathan McDaid, Shaunie Bradley, Max Johnstone).   

Klub Kildare 1 (Jonny Adedji) Cobh Ramblers 0.

Longford Town 2 (Owen Elding 2) Cavan-Monaghan League 2 (Ethan Ballantine 2). Limerick FC v Wexford FC – off.

EA Sports National Under 15 League

Tier One

Bohemians 3 (Sean Moore 2, Mohammad Harris) Finn Harps 4  

Derry City 0 Cork City 7 (Sean Richmond 3, Denzell Obenge, Liam Quinn, Matthew Murray, Cathal O’Sullivan).  

Shamrock Rovers 5 (Ojibola Oluwabiyi 2, James Roche, Darragh Marshall, Ike Orazi) St Patrick’s Athletic 0.

Wexford FC 1 (Tony Doyle) UCD 1 (Eoin Maher).

Tier Two

Bray Wanderers 2 (Rhys Knight, Billy O’Neill) Waterford FC 1 (Alex Sheehan pen).   

Galway United 3 (Kyle Fitzgerald, Cillian Tollett, Jacob Carroll) Klub Kildare 2 (Egor Vassenin 2).   

Sligo Rovers 1 (Emmanuel Oyewusi) Shelbourne 5 (Steven Alueboselle, Aaron Donnelly, Dan Ring, Seba Fravega + og).

Idle- Cobh Ramblers.

Tier Three

Cavan-Monaghan League 0 Athlone Town 9 (Daniel Krasterbergs 2, Luke Wheatley 2, Darragh Lough, Eoghan Cullen, Michael Claffey, Dylan Kavanagh, Jack McCann).   

Drogheda United 3 (Jack Daly, Andrew Olajaide, Matthew McCluskey) Treaty United 3 (Scott Murphy, Diego Galera, Michael Mulcahy).   

Dundalk 4 (Conall Alfred 2, Cian Wilson, Niko Lovrenkovic)  Carlow-Kilkenny FC Philip Yeates 2, Troy Sinnott)

Limerick FC 1 (Matt Jones) Longford Town 3 (Sean McDonnell, Mackenzie Doyle, Ciaran Sheridan).

 EA Sports National Under 14 League

Eddie Wallace Cup

Group A

Longford Town 0 St Patrick’s Athletic 14.    Shelbourne 5 (Max Ferguson 4,  ??  ) Dundalk 1 (Mikey Putnam).  

Group B

Sligo Rovers 1 (Troy Kelly) Treaty United 7 (Colin Healy 4, Charlie Campbell, Tony Hourihan, Max White).    

UCD 0 Klub Kildare 2 (Preston Frewan, Liam McDonnell).

Group C

Derry City 3 (Glenn McCourt Aron KC, Shane Gillespie) Drogheda United 0.   

Finn Harps 1 (Gavin McAteer) Athlone Town 0.

Group D

Cavan-Monaghan League 2 (Mark Reilly, Cillian Costello) Galway United 4 (Michael Gavajac 2, Shay Brady 2).   

Mayo League 2 (David Lally, Christopher McHale Tarpey) Bray Wanderers 3 (Billy O’Neill 3).    

Group E

Shamrock Rovers 6 (Charles Akinrintoyo, Max Kovalevskis, Brody Lee, Ade Solanke, Goodness Ogbanna, Cian Kenna) Waterford FC 0.   

Wexford FC 0 Cobh Ramblers 0.

Group F

Carlow-Kilkenny FC 1 Cork City 7.

Kerry FC 1 (Szymon Jasinski) Bohemians 8 (Sam Rooney 3, Marcel Schabowski 2, Tommy Toth 2, Josh Phoenix).

     

Results for July 13

EA Sports National U19 League

Tier One

UCD 2 (Matt Butler, Jake Doyle) St Patrick’s Athletic 4 (Ross Fay 2, Darius Lipsiuc, Anthony Dodd).

Tier Two

Longford Town 0 Derry City 4 (Corey McLaughlin 2, Liam Mullan, Mark Mbuli).

EA Sports National U17 League

TierTwo

Galway United 2 (Adam O’Halloran, Brian Cunningham) Bohemians 4 (Scott Browne, Billy Gilmore,Peter Grogan, Divine Izekor).

                                

Related posts

HOOPS WIN BATTLE OF THE ROVERS

Eamon Scott

GALWAY FOOTBALL ASSOCIATION

Eamon Scott

FAI MATCH DAY PROTOCOL GUIDE FOR REFEREES

Eamon Scott