fbpx
Striker Online
All Fixtures HomepageLATEST NEWSLatest News HomepageRESULTSSSE AIRTRICITY UNDERAGE

EA SPORTS NATIONAL UNDERAGE LEAGUES

Results/Scorers w/e July 2/3

EA Sports National Under 19 League

Tier One

Bohemians 1 (Chris Lotefa) Dundalk 5 (Mayowa Animasahun 2, Eoin Kenny 2, Oisin Coleman).

Cork City 4 (Franco Umeh 3, Bradley Walsh pen) Shelbourne 3(Jamal Ibrahim 2, Gavin Hodgins).

Galway United 0 UCD 2 (Billy Vance, Alex Dunne).

Sligo Rovers 2 (Daire McCarthy, Kailin Barlow) Shamrock Rovers 3 (Justin Ferizaj, Mikey Raggett, Cole Omorehiomwan).

St Patrick’s Athletic 4 (Thijs Timmermans, Cian O’Malley, Kyle Robinson pen, Jason Folarin) Waterford FC 1 (Sam Norval).  

Tier Two

Derry City 3 (Mark Embule 2, Paul Johnson) Athlone Town 0.

Drogheda United 2 (Patrick Abako, Victor Arong) Finn Harps 2 (Sean O’Donnell, Jamie McDaid).

Kerry FC 7 (Cian Brosnan 3, Venis Jahiri 2, Cianan Cooney 2) Longford Town 1 (Sam Murray).  

Treaty United 0 Cobh Ramblers 2 (Ciaran Griffin, Justin Equaibor).

Wexford FC 0 Bray Wanderers 1 (Evan Harte pen).

EA Sports National Under 17 League

Mark Farren Cup

Group A

Athlone Town 1 (Noah Flynn) St Patrick’s Athletic 3 (Keith Ashmore, Tyler Doherty, Luke Hehir).

Derry City 3 (Sean Patton, Brendan Roe, Kyle McCluskey) Longford Town 1 (Guilherme Rego Priosti).

Group B

Drogheda United 1 (Ultan McLaughlin) Shelbourne 2 (Mark Isong, Charles McGee).

Dundalk 2 (Josh Hand, Hugh Smith) Bray Wanderers 2 (Conor O’Gorman, Max Mason).

Group C

Klub Kildare 1 (Ruairi Morgan) Cork City 2 (Cillian Mulvihill, Daniel Leonard).

Limerick FC 4 (Ben Costello, Luke Palmer, Eoghan O’Donovan, Finn Barrett) Galway United 2 (Michael MacSweeney + og).  

Group D

Cavan-Monaghan League 4 (Ethan Ballantine 2, Jacob Flood-Norton, Matthew Finn) Sligo Rovers 3 (Luke Mavrak, Daire Patton, Lee Conway).

Finn Harps 4 (Mark McGlynn 2, Tiernan Ruddy, Caoimhin Bonnar) Bohemians 5 (Peter Grogan 2, Divine Izekor 2, Scott Browne).

Group E

Kerry FC 0 Treaty United 1 (Kian Mitchell).

Shamrock Rovers 0 UCD 1 (Ryan McBrearty pen).

Group F

Cobh Ramblers 3 (Jake Fryene, Jacob Gaup, Charlie Cummins) Wexford FC 1 (Luke Kelly).

Waterford FC 3 (Calum Costello, Calum Flynn, Haig Conroy) Carlow-Kilkenny FC 1 (Lee O’Neill).

EA Sports National Under 15 League

Tier One

Cork City 1 (Matthew Murray) Wexford FC 0.

Finn Harps 3 (Fintan Hasson, Colm O’Dochartaigh, Ruairi Connaghan) Derry City 0.

St Patrick’s Athletic 1 (Mason Melia) Bohemians 2 (Andy Parashiv, Raymond Offor).

UCD 2 (Cian Mealedy, Cillian Petcher) Shamrock Rovers 1 (Ike Orazi).

i

Tier Two

Bray Wanderers 3 (Leon O’Sullivan 2, Max Colbert) Sligo Rovers 2 (James Lavin, Darragh McKeon). 

Cobh Ramblers 3 (Daniel Mellerick 2, Devon Gibson) Waterford FC 3 (Calum Costello 2, Matt Barrett).

Shelbourne 3 (Dan Ring 2, Sebastian Fravega) Galway United 6 (Eoin Hannon 2, Kyle Fitzgerald 2, Corey Lavery McCay, Jacob Carroll).

Idle- Klub Kildare.

Tier Three

Athlone Town 1 (Eoin Morgan) Dundalk 0.

Longford Town 1 (Mackenzie Doyle) Cavan-Monaghan League 0.   

Treaty United 2 (Scott Murphy, Ryan Scanlon) Limerick FC 2 (Luke Palmer 2).

Carlow-Kilkenny FC v Drogheda United – off.

EA Sports National Under 14 League

Eddie Wallace Cup

Group A

Shelbourne 1(Aaron Keogh) St Patrick’s Athletic 1 (James Seberry).

Dundalk v Longford Town – off.

Group B

Klub Kildare 4 (Jay Brophy 3, Oisin Hughes) Sligo Rovers 2 (Ashton Conlon, Adam Feeney).

Treaty United 2 (Cian Healy, Colin McNamara) UCD 2 (Luca Kelly, Matthew Quinn).

Group C

Athlone Town 2 (Dawid Skura, Cillian Fay) Derry City 1 (Louis Chambers).   

Drogheda United 1 (Matthew McCloskey) Finn Harps 2 (Shane Sweeney, Shaun McGinley).   

Group D

Bray Wanderers 4 (Billy O’Neill, Jake O’Neill, Josh Delves, Darragh Sherlock) Cavan-Monaghan League 2 (Cillian Costello, Cian McConnell).   

Galway United 7 (Cillian Tollett 5, Dara Zimmerer, Shane Quirke) Mayo League 2 (Dylan Devaney 2).

Group E

Cobh Ramblers 0 Shamrock Rovers 7 (Brody Lee 5, Charles Akinrintoyo 2).

Waterford FC 1 (Rowan Barrett pen) Wexford FC 4 (Ryan Collins 3, Lee Noughton).

Group F

Cork City 10 (Jayden Umeh 4, Dylan O’Connell 2, Charlie Hanover, Donal O’Connor, Seaghan O’Brien-Whitmarsh, Rossa Mac Gearailt) Kerry FC 0.  

Bohemians v Carlow-Kilkenny FC – off.

Related posts

ATHLETIC UNION LEAGUE

Eamon Scott

Kenny confirms a number of U-21 debuts against Armenia

Eamon Scott

LEINSTER SENIOR LEAGUE – FIXTURES

Eamon Scott