fbpx
Striker Online
FAI NewsLATEST NEWSLatest News HomepageSSE AIRTRICITY UNDERAGE

EA SPORTS NATIONAL UNDERAGE LEAGUES

WEEKEND RESULTS/SCORERS

EA SPORTS NATIONAL UNDER 19 LEAGUE

Group A

Bray Wanderers 1 (Gavin Doyle) Cobh Ramblers 3 (David Equaibor, Tiernan O’Brien McAllister + og). 

Kerry FC 3 (Daniel Okwute 2, Cian Brosnan) Treaty United 2 (Mark Murphy, Josh Quinlivan).

St Patrick’s Athletic 2 (Kyle Robinson 2) Cork City 2 (Oran Crowe, Mark O’Mahony).

UCD 4 (Lennon Gill 3, Ryan Bowdan) Wexford FC 0.

Waterford FC 1 (Cillian Kelly) Galway United 1 (Gradia Lombata).

Group B

Derry City 1 (Daithi McCallion) Dundalk 2 (Thomas Galvin, Mayowa Animasahun).

Drogheda United 1 (Roland Banya) Shamrock Rovers 3 (Mikey Raggett, Mikey Leddy, Dara McGuinness).

Finn Harps 1 (Damien Duffy) Bohemians 4 (Thomas Morgan, Cian Byrne, Aaron Doran, Scott Mahon).      

Shelbourne 2 (Gbemi Arubi, David Toure pen) Athlone Town 0.

Sligo Rovers 3 (Bridell Boskani 2, Kailan Barlow) Longford Town 2 (Matthew Butler, Ethan Mills).

EA SPORTS NATIONAL UNDER 17 LEAGUE

Group A

Dundalk 0 Derry City 2 (Ciaran O’Hara 2).   

Finn Harps 0 Galway United 3 (Mark O’Halloran, Donnacha Sammon, Victor Tuchilus).

Sligo Rovers 3 (Michael Clifford, Kyle McDonagh, Reid Kelly) Cavan-Monaghan FC 2 (Sam Svensson, Matthew Finn).

Group B

Bohemians 1 (Peter Grogan) St Patrick’s Athletic 2 (Sean McHale, Matty O’Hara).

Klub Kildare FC 1 (Ruari Morgan) UCD 2 (Dan McHale, Ryan Brierty).

Longford Town 0 Athlone Town 2 (Cameron Keighley, Kevin Sweeney).

Group C

Drogheda United 1 (Dylan O’Boyle) Shamrock Rovers 1 (Orlandas Jakas).

Shelbourne 3 (Gavin Hodgins 2, Tyriek Sammy) Bray Wanderers 1 (Luke Nolan).

Wexford FC 1 (Dave Holden) Carlow-Kilkenny FC 3 (Roland Sanni, Ray Darlington pen, Joel Abu).

Group D

Cobh Ramblers 2 (Connor Shirkie, Charlie Cummins) Waterford FC 2 (Adam Queally, A J Bowman). 

Cork City 1 (Patryk Swieczka) Treaty United 0.

Limerick FC 0 Kerry FC 3 (Yago Cornide, Togor Silong, Oisin Healy).

EA SPORTS NATIONAL UNDER 15 LEAGUE

Group A

Cavan-Monaghan FC 0 Sligo Rovers 0.

Longford Town v Mayo FC off.

Group B


Athlone Town 1 (Eoin Morgan)
Bohemians 3 (Hugh O’Donnell, Mark Holden, Emil Abulu)

Dundalk 1 (Conal Alfred) Klub Kildare 2 (Kornell Ziarek, Thomas Gwizdala).

Galway United 2 (Eoin Hannon 2) St Patrick’s Athletic 3 (Rokas Katkauskas, Charlie Hamilton, Callum Bolger).

Group C

Carlow-Kilkenny FC 3 (Tom Nolan, Kyle O’Reilly, Conor Burke) Drogheda United 0.   

Shamrock Rovers 1 (Matthew Britton) Shelbourne 0.

UCD 1 (Cillian Petcher) Bray Wanderers 1 (Ronan Dawson).

Group D

Cork City 3 (Matthew Murray, Denzel Obenge, Cathal O’Sullivan) Cobh Ramblers 1 (Padraig McGrath). 

Waterford FC 1 (Scott Collins) Treaty United 1 (Fionn Rowsome).      

Wexford FC 9 (Filip Wasilewski 2, Jack Conneally 2, Darren Rossiter, Ben Harpur, Kaylem Harnett, Adam Farrell, Tony Doyle)  Limerick FC 3.

Related posts

NEFL cancel remainder of 2020 fixtures with possibility of season now being abandoned

Eamon Scott

Referees beginners course scheduled with attendance options included nationwide

Eamon Scott

Deputy Interim CEO Niall Quinn announces his departure from FAI role

Eamon Scott